Hasičská pouť 2009-2011

Tradiční Hasičská pouť na Sv.Hostýně

Dne 25. dubna 2009 se náš Sbor dobrovolných hasičů obce Chvalčov účastnil už poněkolikáté 16. Ročníku Hasičské pouti na Svatém Hostýně. Je to vždy příležitost setkat se s přáteli z okolních či vzdálenějších sdružení, vyměnit si s nimi cenné zkušenosti i veselé příhody.

S ohledem na letošní politickou situaci přišlo k hasičstvu promluvit méně tváří z politického dění. Věrný svým „podřízeným" zůstal pouze odstupující ministr vnitra MUDr. Mgr. Ivan Langer se synem, s nimiž si dokonce jmenovci z našich řad udělali památeční fotku. Již tradičně vedl bohoslužbu olomoucký arcibiskup Jan Graubner. Požehnal v ní všemu hasičstvu a vzpomenul i ty, kteří při výkonu služby při pomoci mnohdy cizím lidem zahynuli. Celé shromáždění tvořilo několik desítek sborů především z Moravy a Slezska, pozadu nezůstali ani příslušníci z Čech. Mezi zahraničními sbory je třeba jmenovat bratry ze Slovenska, Německa, Slovinska a Chorvatska.

Po mši jsme se dostatečně občerstvili a nakoupili dárečky a upomínkové předměty pro naše blízké, abychom jim tím vynahradili, že jsme s nimi v tak krásnou sobotu nebyli nablízku. Při cestě zpět na základnu jsme ještě neopomenuli navštívit naše zesnulé hasiče na Bystřickém hřbitově, abychom si je připomněli a zapálili jim svíčku. Za hezké dopoledne jsme se museli ještě odměnit dobrou krmí a spokojeně jsme odcházeli s plnými hlavami i bříšky do svých domovů.

Oproti loňskému roku jsme se nenechali zahanbit ostatními sbory a vzali s sebou i náš prapor. Každý z naší velké rodiny by měl prapor chovat ve velké vážnosti a měla by to být čest každého bratra, popřípadě sestry, nést ho mezi ostatními v prvních liniích. Vždyť ve válkách se ztráta praporu v bitvě rovnala potupě či dokonce porážce. Je třeba proto poděkovat těm, kteří se nestydí hrdě držet mezi ostatními i naši zástavu. Dovolte proto, abych parafrázoval nápis, který je na naší vlajce umístěn a který už dnešní doba i lidé málo chápou. „Sobě ke cti, bližnímu ku pomoci." Protože dle mého názoru by měla být příslušnost k našemu společenství pocta a ne povinnost nebo příležitost ukázat se v žádané uniformě.