REKORD 2010

Kotas Stanislav,Langer Tomáš,Sedlář Zdeněk,Sedlář Radek,Zábranský Bohuslav a Vukelič Radek

„Opět   jsme  dopomohli ke světovému rekordu."

Do chvalčovské hasičské i obecní historie a do Guinessovy knihy rekordů jsou od 8. května  znovu po 9 letech jsou zapsáni hasiči SDH Chvalčov.  Rekord se týkal dálkové dopravy vody a  předávky ze stroje do stroje. Celková délka původního rekordu z roku 2001 je 47,16 km a ten letošní byl překonán o 16,3 km, tedy o celkové délce 63,46 km. Na rekord jsme se vydali v šesti lidech.

Kotas Stanislav, Langer Tomáš, Sedlář Zdeněk, Sedlář Radek, Vukelič Radek a Zábranský Bohuslav. Celý rekord se odehrával na Vysočině v režii SDH Nové Dvory. Trasa začínala v obci Dolní Loučky ( 295 m n.m.) a zakončení bylo na vrchol Žďárských vrchů Devět skal ( 836 m n.m), z převýšením trati  541 m.

Rekord se povedl i za velmi nepříznivého počasí, které nám moc nepřálo již od pátku když jsme na rekord vyjížděli. Celou noc pršelo, ráno to nebylo o moc lepší, ale touha a síla odhodlání pokořit nový rekord vše předčila. Již v pátek 19:30 proběhla porada velitelů, po nichž si každý velitel úseku odvedl sobě svěřené sbory a podal jim bližší informace. Také se tam projednala problematika spojení, bez kterého by nebylo možné celou akci provést. Celý rekord začal již v 5 hodin ráno výstřelem třech ran z děla. Po bleskové snídani jsme se začali řadit do osmi kolon, kde si velitel každého úseku odvezl určené jednotky hasičů na předem vytyčené stanoviště. Po zapojení všech hadic a čerpadel do dlouhého hada, se hadice začaly plnit vodou z různých úseků okolo trati. V 10 hodin se všechny zavodňovací stanoviště  odpojily od  řádu hadic a začala se voda čerpat jen z jednoho místa Dolních Louček.

Naše stanoviště bylo pod číslem 617 zhruba na 48 km a voda se k nám dostala zhruba v

15:55 hodin. Okolo 16:45 hodin začala panovat značná nervozita, zda se rekord vůbec   povede. Ze zpráv z radiostanice, z prvního a druhého úseku, jsme se dozvěděli, že se zde prohnala velmi silná bouřka a začíná docházet benzín a baterie v radiostanicích tomu moc nepomohly. Naštěstí voda již byla na konci 7 úseku a zbýval poslední 8 úsek, na kterém byly  místní sbory z okolí Žďáru, který tento úsek několikrát během roku nacvičovaly, jak vodu na vrchol Devět skal dopravit. V 17 hodin a 25 minut to přišlo, kvůli čemu jsme sem jeli. Co potom nastalo, byl krásný pocit vítězství, který byl cítit ze všech stran.

Všude panovalo nadšení, houkaly hasičský auta a myslím, že snad každému, který se pohyboval okolo, bylo jasné, že jsme to spolu s dalšími 288 sbory dokázali. Po uklizení našeho stanoviště jsme se začali vracet zpět do Šiklova mlýna, kde bylo zázemí celé akce. Neuvěřitelná atmosféra byla cestou zpět do Šiklova mlýna, kde kolona hasičských a houkajících aut byla pozdvižením pro všechny místní občany v dané obci kde kolona projížděla, místní občané stáli u cest a zdravili nás, asi pohromě  tolik hasičských aut v koloně ještě neviděli. Asi ve 20 hodin začal závěrečný ceremoniál v amfiteátru westernového města v Šiklově mlýně co se tam dělo těžko popisovat , ale dovedete si představit co dokáže na tribuně pohromadě cca tři tisíce hasičů z celé republiky. Po celodenní únavě jsme se v noci ze soboty na neděli vraceli zpět domů na Chvalčov. Z Kroměřížského okresu s námi byli jen hasiči ze Žálkovic.

Technická data k rekordu:

Délka trasy: 63,46 km

Začátek čerpání vody v Dolních Loučkách: 10:35 hodin

První výstřik na Devíti skalách: 17:30

Konec akce: 17:40 (rekord uznán agenturou Dobrý den)

• akce se zúčastnilo celkem 288 sborů dobrovolných hasičů z toho 287 z České republiky a 1 sbor ze Slovenska
  • celkem bylo použito 234 čerpadel
  • použito bylo celkem 3 553 hadic B